Aktualności
Dr inż. Jarosław Bernacki laureatem konkursu na najlepszą pracę doktorską
20.11.2024, 16:49:18Pracownik naszej Katedry, dr inż. Jarosław Bernacki zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę inżynierską, magisterską i doktorską, organizowanym przez firmę TRUMPF Huettinger.
Promotorem wyróżnionej pracy doktorskiej był prof. dr hab. inż. Rafał Scherer, a dotyczyła ona algorytmów rozpoznawania urządzeń obrazujących na podstawie tworzonych przez nie zdjęć.
Do konkursu mogli się zgłaszać wszyscy studenci oraz absolwenci, którzy reprezentowali następujące dyscypliny: Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne oraz Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Finalnie zostało wyróżnionych 9 prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich. O tym, które prace okazały się najlepsze, zdecydowało doświadczone i wymagające jury, którego członkami są wybitni specjaliści reprezentujący 15 polskich uczelni. Tegoroczna rywalizacja była wyjątkowo ciekawa i wyrównana, ponieważ do konkursu napłynęło aż 135 prac.
Uroczysta gala konkursowa odbyła się w Małej Auli Politechniki Warszawskiej.
Serdecznie gratulujemy!
Autor: Katarzyna Nieszporek
Marszobieg Terenowy im. prof. Macieja Mrowca
30.05.2023, 08:53:46
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Marszobieg Terenowy im. prof. Macieja Mrowca.
Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca 2023r. w godz. 10:00-14:00 na terenie Gminnego Ośrodku Sportu i Rekreacji (przy stadionie) w Olsztynie przy ul. Zielonej 66.
Organizatorami są Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Częstochowskiej, Dział Promocji Politechniki Częstochowskiej oraz Miasto i Gmina Olsztyn.
W ramach imprezy odbędą się biegi dla dzieci, bieg główny, zawody nordic walking oraz warsztaty na temat chodu sportowego.
Zapisy: https://dostartu.pl/marszobieg...
Szczegóły: https://pcz.pl/aktualnosci/marszobieg-terenowy-2-399.html
Autor: Katarzyna Nieszporek
Cybersecurity Day 2023
25.05.2023, 10:02:09Szanowni Państwo,
w imieniu organizatorów mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Cybersecurity Day 2023, który odbędzie się w dniu 31 maja 2023 roku w sali B1, w Budynku Głównym Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki przy al. Armii Krajowej 21.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne w załączonej agendzie.
Bardzo serdecznie zapraszamy!
Autor: Katarzyna Nieszporek
Zaproszenie na Targi Pracy
18.04.2023, 14:42:20Serdecznie zapraszamy na Targi Pracy, które odbędą się w najbliższy czwartek, tj. 20 kwietnia 2023r., w godzinach 10:00-14:00 w Hali Sportowej „Politechnik”.
W ramach targów będzie można zobaczyć ekspozycję ponad 50 wystawców.
Szczegóły znajdą Państwo na stronie: https://pcz.pl/aktualnosci/targi-pracy-2023-352.html
Autor: Katarzyna Nieszporek
Zaproszenie na prezentację zakresów kierunków II stopnia
20.01.2023, 21:41:52Serdecznie zapraszamy studentów 7 semestru studiów stacjonarnych kierunku Informatyka I stopnia na prezentacje zakresów kierunków II stopnia: Informatyka oraz Sztuczna inteligencja i Data Science oferowanych przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.
Prezentacja odbędzie się w sali B1 w budynku głównym WIMiI w dniu 24.01.2023r. (wtorek) o godz. 10.00.
Autor: Katarzyna Nieszporek
Prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski uzyskał status Life Fellow IEEE
23.12.2022, 13:14:52Z radością informujemy, że prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski uzyskał status Life Fellow IEEE. Life Fellow IEEE to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) osobom, które osiągnęły wybitne osiągnięcia naukowe lub techniczne i przyczyniły się do rozwoju nauki i techniki. Aby zostać Life Fellow IEEE, należy spełnić określone kryteria i zostać zgłoszonym przez co najmniej trzech członków IEEE. Proces nominacji obejmuje ocenę osiągnięć naukowych i technicznych kandydata przez specjalnie utworzoną komisję. Life Fellow IEEE jest wyróżnieniem przyznawanym za całokształt dorobku zawodowego i jest uważane za wyjątkowe osiągnięcie w środowisku naukowym i technicznym. Osoby, które otrzymają to wyróżnienie, są uważane za liderów w swoich dziedzinach i cenione za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój nauki i techniki. IEEE jest jedną z największych organizacji naukowych na świecie, z ponad 423 tysiącami członków w 160 krajach. Posiadanie tego wyróżnienia jest oznaką uznania i szacunku dla osiągnięć naukowych lub technicznych kandydata w oczach szerokiej społeczności naukowej i technicznej. Prof. Rutkowski pracował w Politechnice Częstochowskiej od 1980 roku. Prof. Rutkowski utworzył w 1996 roku naszą jednostkę tj. Katedrę Inteligentnych Systemów Informatycznych, wówczas pod nazwą Katedry Inżynierii Komputerowej. Aktualnie Prof. Leszek Rutkowski pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Informatyki AGH oraz w Instytucie Badań Systemowych PAN.
Autor: Rafał Grycuk
Szkolenie: Zastosowania głębokich sieci neuronowych
23.12.2022, 10:21:46kursie na temat zastosowań głębokich sieci neuronowych będących podstawą obecnej sztucznej inteligencji.
W przystępnej formie zostanie zaprezentowany sposób działania sztucznych sieci neuronowych. Praktyczny kurs głębokich sieci neuronowych skierowany do słuchaczy z przemysłu zapewni uczestnikom solidne podstawy teoretyczne dotyczące działania sieci neuronowych oraz ich różnych architektur. Kurs pokaże, jak wykorzystywać sieci neuronowe do rozwiązywania różnych problemów biznesowych i technicznych za pomocą przykładów z różnych branż.
Szkolenie odbędzie się w dniach 27,28 grudnia 2023 od godziny 9:00 do 16:00.
Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać na adres rafal.scherer@pcz.pl z dopiskiem
"Szkolenie sieci neuronowe RID", dalsze informacje otrzymają Państwo w odpowiedzi na zgłoszenie.
Autor: Rafał Scherer
Prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski został przyjęty w poczet członków Academia Europaea
20.10.2022, 12:14:18Academia Europaea to prestiżowa organizacja skupiająca ponad 5 tys. uczonych z różnych dziedzin. Prof. Rutkowski pracował w Politechnice Częstochowskiej od 1980 roku. Doktoryzował się On w 1980 roku, a po sześciu latach uzyskał habilitację (na podstawie rozprawy naukowej zatytułowanej „Nieparametryczne procedury uczenia w sytuacjach niestacjonarnych”). Tytuł profesora nauk technicznych nadano mu zaś w 1995 roku. W 2014 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych w obszarze sztucznej inteligencji, a w szczególności systemów neuronowo-rozmytych oraz za wieloletnią bliską współpracę z AGH w zakresie rozwijania tego obszaru wiedzy i promowanie kadr naukowych. W 2004 roku został IEEE Fellow, co oznacza otrzymanie jednego z najwyżej cenionych na świecie wyróżnień naukowych. Prof. Rutkowski jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk od 2016 roku, wcześniej od 2004 roku członkiem korespondentem krajowym. Został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1996 roku, oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku. Prof. Rutkowski jest autorem lub współautorem około 200 publikacji, z których ponad 20 ukazało się w niezwykle prestiżowych czasopismach wydawanych przez IEEE. Prof. Rutkowski specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu informatyki i robotyki, w tym rozwoju sieci neuronowych, logiki i systemów rozmytych oraz sztucznej inteligencji. W 2014 r. został doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prof. Rutkowski utworzył w 1996 roku naszą jednostkę tj. Katedrę Inteligentnych Systemów Informatycznych, wówczas pod nazwą Katedry Inżynierii Komputerowej. Prof. Rutkowski wypromował 13 doktorów, 12 jego wychowanków otrzymało stopień doktora habilitowanego, a czterech z nich otrzymało tytuł profesora zwyczajnego. Jego zespół i wychowankowie współpracują z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą, m.in. z uniwersytetami w USA, Szwajcarii, Chinach oraz Japonii. Prof. Rutkowski jest w gronie kilku najbardziej rozpoznawalnych naukowców w dziedzinie informatyki na świecie. Aktualnie Prof. Leszek Rutkowski pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Informatyki AGH oraz w Instytucie Badań Systemowych PAN.
Autor: Marcin Zalasiński
Nowa strona KISI
1.06.2021, 11:56:26Autor: Rafał Grycuk