Darmowe programy diagnostyczne

Ping Scanner

Echo

Cricket

NetSaint

Qcheck

Sysmon

SamSpade

OpenNMS

TCPNetView

VNC

 

Ping Scanner

Aplikacja (platforma Windows) pracuje podobnie jak stary, poczciwy Ping. Program Ping wysyła żądanie odbicia echa, po to, aby stwierdzić, czy dany komputer jest dostępny. Ping Scanner robi to samo, ale na większą skalę. Program może wysyłać żądania do jednego komputera wiele razy albo jedno takie żądanie do wielu komputerów. Program oferuje pięć podstawowych funkcji: skanowanie, skanowanie wielokrotne, identyfikacja adresów MAC w poszczególnych podsieciach, odnajdywanie adresów IP, śledzenie identycznych adresów IP (duplikacja adresu) oraz przeszukiwanie bazy danych "whois" (identyfikacja podanej nazwy użytkownika).

Program Ping Scanner 3.0 (1,1MB) można pobierać ze strony: www.fantastica.com/digilex/downloads.html.

Echo

Jest to kolejna odmiana popularnego programu Ping. Echo pozwala budować plik dziennika zawierający historię dostępności komputera. W pliku takim są odnotowywane przerwy w dostępie do komputera, wskazujące na uszkodzenie sieci. Program potrafi też wykrywać uszkodzenia sieci i wstawiać informacje o stwierdzonej niesprawności do pliku dziennika. Administrator może dzięki temu łatwo sprawdzać, kiedy sieć odmówiła posłuszeństwa, jak długo trwała taka awaria i kiedy łączność została przywrócona.

Program można pobrać ze strony: www.cs.mtu.edu/~cbelwal/dnloads/index.htm.

Cricket

Cricket (świerszcz) został przygotowany dla maszyn Solaris pracujących pod oprogramowaniem Apache. Program można też uruchamiać pod systemami operacyjnymi Linux i HP-UX. Niektórzy użytkownicy używają tego programu z powodzeniem na komputerach Windows NT i Windows 2000, ale rozwiązania takie są mało udokumentowane. Aby uruchomić aplikację, należy najpierw zainstalować na serwerze pakiet składający się z kilku modułów, a następnie zaprogramować je w taki sposób, aby monitorowały ruch pakietów w sieci, wykorzystując do tego celu dane odbierane z routerów. Administrator określa, które routery będą monitorowane i z jaką częstotliwością (np. co 10 min). Program gromadzi dane o ruchu w sieci i generuje na ich podstawie łatwe do analizowania wykresy.

Aplikację można pobrać z witryny: http://cricket.sourceforge.net/.

NetSaint

Program monitoruje komputery zainstalowane w sieci i świadczone przez nie usługi, takie jak SMTP, Post Office   Protocol 3, HTTP, Network News Transport Protocol i Ping. Po wykryciu problemu program może o tym fakcie poinformować administratora, wysyłając do niego stosowną wiadomość e-mail lub stronę HTML. Program może zostać uruchomiony jako normalny proces lub jako demon, który sprawdza co jakiś czas (określony przez administratora) stan wskazanych urządzeń i usług. NetSaint pozwala monitorować zasoby systemów, takie jak obciążenie procesora czy wolne miejsce na dyskach twardych oraz wykorzystana pamięć RAM. Architektura oprogramowania przewiduje stosowanie tzw. dodatków (moduły typu "plug-in"), dzięki czemu administrator może wyposażać to narzędzie w swoje własne funkcje, które wykonują dodatkowe zadania. Aplikacja zawiera kilka programów CGI (Common Gateway Interface), dzięki którym administrator może przeglądać stan monitorowanych urządzeń za pomocą przeglądarki webowej. Aby uruchomić aplikację, należy pobrać dwa elementy: właściwy program oraz dodatki (to dodatki decydują o tym, które urządzenia i jak będą monitorowane). Właściwy program można pobrać z witryny: netsaint.sourceforge.net. Znajdziemy na niej ostatnią stabilną wersję programu (plik nosi nazwę netsaint-0.0.6.tar.gz i ma wielkość 1,0 MB) i najnowszą wersję beta (plik o wielkości 1,2 MB nosi nazwę netsaint-0.0.7b2.tar.gz). Dodatki można pobierać z witryny: http://netsaintplug.sourceforge.net.

Qcheck

Program Qcheck to proste narzędzie, które każdy może szybko zainstalować na  swoim komputerze PC pracującym pod systemem Windows (wersje 95, 98, NT, 2000  i Me). Qcheck rozwiązuje problemy z wydajnością, takie jak zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź, dostępność urządzenia czy stopa utraty pakietów. Program potrafi określić dokładnie drogę, jaką muszą przebyć pakiety, zanim dotrą do monitorowanego urządzenia, oraz mierzy czas odpowiedzi tego urządzenia. Qcheck jest w stanie oszacować, czy monitorowana sieć potrafi obsłużyć aplikację multimedialną (przesyłanie ciągłych strumieni danych), budując raport określający, ile pakietów jest wtedy gubionych. Program można pobrać ze strony: www.netiq.com/products/network_performance/qcheck.asp. Jest to plik mający wielkość 5,6 MB. Pakiet zawiera dwa programy: Qcheck oraz Performance Endpoint. Program Qcheck należy zainstalować na komputerze, który będzie konsolą zarządzania. Program można instalować na komputerach pracujących pod systemami Windows 95, 98, 2000 lub NT. Oprogramowanie Performance Endpoint (lub sam program Qcheck, do którego dołączono tzw. punkt końcowy) można instalować na komputerach dowolnych, innych platform, obsługiwanych przez ten produkt.

Sysmon

Program monitoruje urządzenia i świadczone przez nie usługi, takie jak usługi pocztowe i serwery grup dyskusyjnych. Aby zainstalować aplikację, najpierw należy pobrać kod źródłowy z serwera FTP, a następnie skompilować pobrany kod na swoim systemie. Po dokładnym zdefiniowaniu, co chcemy monitorować, można uruchomić demona. Od tego momentu program Sysmon zaczyna monitorować urządzenia i usługi, wysyła do administratora wiadomości e-mail oraz może uruchamiać zewnętrzne programy, jeśli tylko zajdzie taka konieczność (po stwierdzeniu na przykład, że sieć zaczyna szwankować i trzeba temu zaradzić). Program obsługuje następujące protokoły: SMTP, IMAP, HTTP, TCP, UDP i NNTP (oraz testy PING).

Program można pobrać z witryny www.sysmon.org.

Plik nosi nazwę sysmon-0.90.13.tar.gz, ma 314

SamSpade

Sam Spade to zestaw narzędzi testujących różne elementy monitorowanych środowisk Windows (platformy Windows 95, 98, NT4.0 i Windows 2000). Pakiet zawiera programy Ping, Lookup, Whois i inne popularne narzędzia monitorujące sieć. Znajdziemy w nim też bardziej zaawansowane narzędzia, na przykład program Finger i program przeszukujący bazy danych - DNS. Są to narzędzia pozwalające przeglądać odległe systemy Unix w poszukiwaniu informacji o użytkownikach korzystających z ich usług. Pakiet oferuje też opcję podtrzymywania aktywności (keep-alive), działającą w ten sposób, że program wysyła pakiety HTTP do serwera webowego (eksploatowanego przez usługodawcę internetowego) w określonych odstępach czasu (np. co 60 s), po to aby połączenie komputera z Internetem (łącze komutowane) nie zostało zerwane. Narzędzie to (plik 1,75 MB, a aktualna wersja pakietu oznaczona jest numerem 1.14) można pobrać ze strony: www.samspade.org/ssw/.

OpenNMS

Jest to narzędzie dostarczane w postaci źródła otwartego, czyli jest to kod, który trzeba najpierw skompilować. Zwolennicy tego narzędzia twierdzą, że jest to kompletna platforma zarządzania, którą można porównać do tak poważnych aplikacji jak Tivoli, Hewlett-Packard OpenView czy też Computer Associates. Używając pakietu OpenNMS administrator może lokalizować i identyfikować urządzenia pracujące w sieci TCP/IP. Używając tego narzędzia administrator może konsolidować i przechowywać zdarzenia odbierane z różnych zarządzanych urządzeń i z różnych platform zarządzania.

Narzędzie można pobrać ze strony http://www.opennms.org/sections/download. Najnowsza wersja narzędzia została oznaczona OpenNMS 0.6.1. Ze strony tej można też pobrać oprogramowanie RPM (Red Hat Package Manager). Wszystkie pliki dostępne są jako zasoby skompresowane (zip lub tar).

TCPNetView

Program został napisany (jako prywatne narzędzie) przez jednego z programistów z myślą o tym, aby administrator mógł szybko określać adresy IP i MAC (Media Access Control) przypisane komputerom i urządzeniom zainstalowanym w sieci LAN. W dokumentacji dołączonej do tej aplikacji można przeczytać, że TCPNetView pracuje podobnie jak program Network Neighborhood (Microsoft). TCPNetView pozwala szybko sprawdzać, z kim użytkownik komputera może współużytkować pliki i do jakich urządzeń zainstalowanych w sieci LAN może uzyskać dostęp. Program (platforma Windows) można bardzo łatwo zainstalować. Pobrany plik wystarczy rozpakować, program załadować do katalogu roboczego i następnie uruchomić. Aplikację można pobrać ze strony www.teleport.com/~jrpetro/ftp01.htm . Plik nosi nazwę TCPMetView.zip i ma wielkość 33,5 kB

VNC

VNC (skrót od Virtual Network Computing) to zdalny system wyświetlania, który pozwala przeglądać pulpit monitorowanego środowiska przetwarzania danych nie tylko na tym komputerze, na którym to oprogramowanie zostało uruchomione, ale też z dowolnego miejsca w Internecie i to z różnych platform, włączając w to platformę Palm OS. Serwer VNC można zainstalować na jednym komputerze, a program podglądu (przeglądarkę) na innym komputerze, z którego chcemy monitorować system. Dzięki temu pulpit serwera Unix można przeglądać zdalnie, wyświetlając go na monitorach komputerów pracujących pod różnymi systemami operacyjnymi. Razem z właściwym programem trzeba też pobrać stos protokołu VNC, po to aby serwer i przeglądarka (program podglądu) mogły się ze sobą komunikować. Program pozwala administrować zdalnie wszystkimi rodzajami systemów (Macintosh, Windows 98, NT i Unix) i można go uruchamiać w taki sposób,aby praca była bezpieczna. Wielu użytkowników instaluje na swoim komputerze PC przeglądarkę VNC po to, aby monitorować pracę serwera Unixowego obsługującego krytyczne aplikacje eksploatowane w przedsiębiorstwie. Aplikacja działa więc podobnie do rozwiązania polegającego na zainstalowaniu X serwera na komputerze PC, ma jednak wiele dodatkowych zalet, jakich nie oferują standardowe zdalne systemy wyświetlania, w tym wspomniany X serwer. Użytkownik pobiera pakiety binarne (serwer i przeglądarka), wybierając odpowiednią platformę. Każdy pakiet ma długość ok. 1 MB, a do wyboru są następujące platformy: Linux 2.x for x86, Solaris 2.5, Windows 96/NT/2000, Macintosh, DEC Alpha OSF1 3.2 i Windows CE 2.x. Aplikację można pobrać ze strony www.uk.research.att.com/vnc/.

 

* Na stronie wykorzystano materiały przygotowane przez Jolantę Kłysińską, Michała Gila,